Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi

Alman mahkemelerine açtığı boşanma davası sonrası bu boşanmanın ülkemizde de geçerli olabilmesi için boşanan çiftlerin Türkiye’de boşanma tanıma ve tenfiz davası açmaları gerekir. Tanıma ve tenfiz birbirinden farklı kavramlardır fakat, tenfiz davası açılması durumunda bu işlem aynı zamanda boşanmanın tanınmasını da sağlayabilmektedir. Almanya’daki boşanmanın tenfizi için bu ülke mahkemelerinde boşanan kişilerin ülkemizde tenfiz davası açmamaları durumunda Alman mahkemelerinin vermiş olduğu kararlar ülkemizde icra edilemez. Yani nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi kararların ülkemizde icra edilmediği durumda ileriki dönemde miras, yeniden evlenme.. gibi durumlarda hak kaybı yaşanması kaçınılmazdır.

 

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Nasıl Yapılır?

Almanya’da boşanan kişilerin açması gereken dava olan tenfiz davaları ile ilgili merak edilen konuların başında tenfiz davasının nasıl açılacağı gelmektedir. Almanya’daki boşanmanın tenfizi için açılacak olan davada görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Alman mahkemesinde boşanan kişiler, yurtdışında ikamet ediyor ise bu davanın açılacağı yer, İstanbul, İzmir ya da Ankara olmaktadır. Tenfiz davası için gerekli evraklar ile birlikte bireylerin yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Almanya’da boşanmış Türklerin ülkemizde açacakları tenfiz davası süre olarak, davanın yürütülme şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Burada süreyi asıl belirleyen unsur hukuki prosedürlerin ne denli hızlı işletilebildiğidir. O yüzden Almanya’daki boşanmanın tenfizi için bilgi ve deneyim önemli bir unsurdur. Bu noktada Almanya’da boşanan kişilerin tenfiz davasını bireysel olarak açmaları ve kendileri yürütmeleri davanın 2 3 yıl gibi bir sürede sonuçlandırılmasına neden olurken uzman bir boşanma tenfiz avukatı tutulması bu sürenin minimuma indirilmesine yardımcı olmaktadır. Öyle ki eşlerin ikisinin de farklı boşanma tenfiz avukatı tutmaları durumunda tenfiz davaları davanın açılacağı mahkemenin de iş yüküne göre, 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilmektedir.

 

Almanya’daki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri Ne Kadar?

Bireylerin Almanya’daki boşanma işlemlerini Türkiye’de de icra edilebilir kılmak adına açacakları tenfiz davaları ile ilgili olarak merak ettikleri konulardan birisi de tenfiz davası ücreti olmaktadır. Tenfiz davası için ödenecek ücretler içerisinde bireylerin gerekli belgeleri hazırlama ve çevirilerini yapma gibi unsurlardan doğacak olan ücretleri, davanın açılması ve yürütülmesi için gerekli olan dava harç ücretleri, boşanma tenfiz avukatı tutmak istemeleri durumunda ise tenfiz avukatı ücretleri ni ödemeleri gerekir. Tenfiz avukatı tutulması zorunlu değildir. Fakat tenfiz avukatı tutulmaması durumunda süre daha uzun olacağında ödenecek gider de artabilmektedir. O yüzden tenfiz avukatı tutulması önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>