Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Almanya’daki Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi Nasıl yapılır?

Almanya’daki Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi Nasıl yapılır?

Almanya’da yaşayan bireylerin bu ülke mahkemelerine açmış oldukları boşanma davası sonucu evliliklerini yurtdışında bitirmeleri, bu evliliğin Türkiye’de de bittiği anlamına gelmemektedir. Milletler arası Özel Hukuk esasına göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. O nedenle Almanya’da boşanma gerçekleştiren Türk vatandaşları bu boşanmanın Türkiye’de tenfizi işlemini yapmak durumundadırlar. Tenfiz davası yurtdışında alınan mahkeme kararlarının Türkiye’de icra edilebilir olmasını sağlamak amacıyla açılır. Tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler hala Türkiye’de evli olarak görüneceklerinden dolayı, yeniden evlenemezler. Bunun dışında Türkiye’de evli görünmeleri nedeniyle miras konusunda da ileriki dönemde sıkıntı yaşayabilirler.

Almanya’daki boşanmanın Türkiye’de tenfizi için açılacak olan boşanmanın tenfizi davası için yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Bireyler tenfiz davasını Türkiye’ye gelmeden de açabilirler. İkameti Almanya’da olan bireylerin bu davayı İstanbul, İzmir, Ankara illerinden birisinde açmaları mümkündür.

Almanya’daki Boşanmanın Türkiye’de Tenfizi davası açacak kişiler açısından tenfiz davası zor ve karmaşık bir süreci ifade eder. Tenfiz davası belgelerinin hazırlanması, yetkili mahkemenin belirlenmesi, dava açılması için gerekli dilekçenin hukuka uygun hazırlanması gibi hukuki prosedürler olacağı gibi davanın yürütülmesi süreci de son derece karmaşık olabilir. O nedenle Almanya’daki boşanmanın Türkiye’de tenfizi davası açacak olan kişilere bu süreçte Türkiye’de bulunan uzman bir tenfiz davası avukatı ile iletişime geçmeleri önerilir.

Tenfiz davalarında süre değişiklik göstermektedir. Hukuki prosedürlerin hızlı bir şekilde işletilmesi 2 3 ay içerisinde tenfiz davasının sonuçlanmasını sağlayabilirken, bireysel olarak açılan tenfiz davaları incelendiğinde 3 4 yılı bulabildiği görülmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>