Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Amerika’da yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülkede gerçekleştirmiş oldukları boşanmalar Milletlerarası Özel Hukuk esaslarına göre ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle Amerika’da boşanma gerçekleştiren kişilerin boşanmalarının ülkemizde tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Amerika’da boşanma gerçekleştiren çiftler ülkemizde hala yasal olarak evli kabul edilmektedirler.

Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Amerika’da boşanan kişilerin ülkemizde boşanmalarının tanınması adına açacakları boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Amerika’da yaşayan ve ülkemizde ikamet adresi olmayan vatandaşlar açısından boşanma tanıma tenfiz davası, İstanbul, Ankara veya İzmir şehirlerinden birisinde açılabilmektedir.

 

Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Amerika’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılması gereken boşanma tanıma tenfiz davası süresi, süreç içerisinde atılacak adımlara göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin en kısa süre içerisinde Amerika’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması isteniyorsa, Amerika’da boşanan çiftlerin ikisininde Türkiye’de farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile bu süreci yürütmesi gerekmektedir.  Tanıma ve tenfiz davaları süreç içerisinde izlenecek yola göre 2 3 ay içerisinde sonuçlandırılabildiği gibi 2 3 yıl da sürebilmektedir. O nedenle hukuki prosedürlerin etkili bir şekilde yerine getirilmesi bireylere 2 3 ay içerisinde boşanmanın tanınmasını ve tenfizini getirmektedir.

 

Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

Amerika’da yaşadığı dönem içerisinde Amerikan Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de tanınması davası ile ilgili olarak bireylerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davası ücreti olmaktadır. Tanıma Tenfiz davası ücreti açısından belirleyici olan kriterler vardır. Örneğin Amerika’da boşanma gerçekleştirmiş çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı farklı tanıma tenfiz avukatı tarafından bu süreci yürütmeleri onların boşanmalarının en kısa sürede Türkiye’de tanınmasını sağlaması nedeniyle boşanma tanıma tenfiz davası ücreti daha ekonomik olmaktadır. Lakin Amerika’da boşanan çiftlerin Türkiye’de avukat tutmayarak davayı kendileri yürütmek istemeleri ve gerekli belgelerin Amerika’dan Türkiye’ye gönderilmesinin beklenmesi gibi unsurlar dava süresini uzatacağından bireyler açısından daha maliyetli olabilmektedir.

 

[si-contact-form form=’1′]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>