Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Amerika’daki Boşanmanın Tenfizi

Amerika’daki Boşanmanın Tenfizi

Amerika’da boşanma davası açarak bu ülke mahkemelerinde boşanan Türk vatandaşları açısından bu mahkemenin vermiş olduğu hükmün ülkemizde geçerliliği bulunmamaktadır. Milletler arası özel hukuk esaslarına göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. O yüzden Amerika’daki boşanmanın tenfizi için Türk vatandaşlarının ülkemizde tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Amerika’daki boşanmanın tenfizi için açılacak davalarda görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında boşanan kişi halen yurtdışında ikamet ediyorsa tenfiz davası İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilir. Tenfiz davası açacak kişiler gerekli belgeler ile birlikte yetkili mahkemeye tenfiz davası için başvuru yapabilirler. Amerika’daki boşanmanın tenfizi için bireylerin Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmadan burada tutulacak bir tanıma ve tenfiz avukatı ile de açılabilir. Hatta yurtdışında yaşayan kişiler açısından Türkiye’ye gelerek bu davayı açmak maddi anlamda daha fazla külfet anlamına gelecektir.

Amerika’daki boşanmanın tenfizi süre olarak izlenecek yola göre farklı zamanlarda sonuçlandırılabilir. Tenfiz davaları incelendiğinde bireysel olarak açılan davaların 2 3 yıl sürdüğü görülmektedir. En kısa süre içerisinde Amerika’daki boşanmanın Türkiye’de tenfizi isteniyor ise boşanmış çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri önerilir. Bu şekilde açılan tenfiz davaları mahkemelerin iş yükü göz önüne alındığında 1 hafta ile 3 ay arasında değişen sürelerde sonuçlandırılabilmektedir.

 

Amerika’daki boşanmanın tenfizi ücretleri

Amerika’da boşanmış Türk vatandaşları açısından bu boşanmanın Türkiye’de tenfizi ücretleri içerisinde dava açmak için gerekli harçlar, davanın açılması için gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar ve tenfiz avukatı tutmak için ödenecek ücretler yer alır. Bireyler tenfiz davası için avukat tutmak istemeleri durumunda davanın daha kısa sürede sonuçlanacağı ve davanın takibinin bireylerce yapılmasının gerek olmadığı düşünülürse daha ucuz bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Diğer türlü bireysel olarak açılacak tenfiz davalarında birden fazla sürecek olan duruşmalara katılımın sağlanması nedeniyle bireyler daha fazla ücret ödeyebilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>