Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi

Avusturya’da boşanma davası açarak bu ülke mahkemelerince evliliği sonlanan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de boşanma işlemlerinin icra edilebilmesi için bu boşanmanın Türkiye’de tenfizi gerekir. Avusturya’daki boşanmanın tenfizi sağlanmadığı durumlarda ileride yeniden evlenmek istenilmesi, miras paylaşımı, tazminat ve nafaka, mal paylaşımı gibi hususlarda sıkıntılar yaşanacaktır. O yüzden Avusturya’da boşanan Türk vatandaşları açısından bu boşanmanın Türkiye’de tenfizi davası mutlaka açılmalıdır.

Avusturya mahkemesinde yapılan boşanma işlemleri için Türkiye’de açılacak olan boşanmanın tenfizi davaları aynı zamanda boşanmanın tanınması kararını da sağlayacağından iki dava açmadan yalnızca tenfiz davası açılarak Avusturya mahkemelerinin verdiği boşanma kararları ve bu karara ilişkin hukuki sonuçlar ülkemizde geçerli kılınabilir.

Avusturya’daki boşanmanın tenfizi davası nerede açılır?

Austurya’da boşanmış çiftlerin ülkemizde açmaları gereken tenfiz davası için görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Avusturya’da ikamet eden bireyler Türkiye’ye gelmeden İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde boşanma tenfiz avukatı tutarak bu davayı yürütebilirler. Davaya katılımın zorunlu olmaması nedeniyle tutulacak olan tenfiz avukatı müvekkilinin tenfiz işlemini hızlı bir şekilde yerine getirebilir. Boşanma tanıma tenfiz davaları tıpkı Türkiye’deki boşanma davaları gibi Aile mahkemesinde açılır.

Avusturya’daki boşanmanın tenfizi ne kadar sürer?

Avusturya mahkemelerince boşanmalarına hükmedilen çiftlerin Türkiye’de açmaları gereken tenfiz davası süresi, sürecin nasıl yürütüldüğü ile ilgili olarak farklılık göstermektedir. Çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan bir boşanma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri tenfiz davasının 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlanmasına olanak sağlarken, Avusturya’da boşanan eşlerden sadece birinin Türkiye’de avukat tutması durumunda bu dava 4 ay ile 6 ay arasında bir sürede sonuçlanabilir. Diğer yandan eşlerin ikisinin de avukat tutmadan Türkiye’de bu davayı bireysel olarak yürütmek istemeleri durumunda tenfiz davası 2 3 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilir.

Avusturya’daki boşanmanın tenfizi ne kadar tutar?

Boşanma tenfiz davası ücreti içerisinde bireyler dava harçları, çeviri masrafları, belgelerin hazırlanması için ödenecek masraflar ve avukat ücretleri gibi farklı ödemeleri yapmak durumunda olabilmektedir. Bu süreçte tenfiz avukatı tutmak zorunlu değildir fakat dava süresinin uzaması daha fazla maliyet ortaya çıkaracağından dolayı Avusturya’daki boşanmanı Tenfizi için bireylere avukat tutmaları önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>