Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir?

Azerbaycan’da ikamet ettiği dönemde Azeri mahkemelere açmış olduğu boşanma davası neticesinde evliliğini noktalayan Türk vatandaşlarının bu boşanmaları, Milletlerarası Özel Hukuk esasınca ülkemizde tanınmamaktadır. O nedenle Azerbaycan’da boşanan Türklerin ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler ülkemizde yasal olarak hala evli görüneceklerdir. Sonuçta yeniden evlenmek istenmesi durumunda hala evli olarak görünülmesi nedeniyle evlilik gerçekleşmeyecektir. O yüzden Azerbaycan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir.

 

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Türkiye’de evlenip Azerbaycan’da boşanmış kişilerin boşanma tanıma tenfiz davasını açmaları gereken yetkili mahkeme, Aile Mahkemeleridir. Bireyler boşanma tanıma tenfiz davasını Türkiye’de ikamet adresleri bulunmaması durumunda İstanbul, Ankara ve ya İzmir illerinden birisinde açabilmektedirler.

 

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi Ne Kadar?

Azerbaycan mahkemelerince boşanan çiftlerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili en fazla merak edilen konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası süresi davanın açılacağı mahkemenin iş yükü, dava için tanıma tenfiz avukatı tutulup tutulmaması, davaya ilişkin belgelerin doğru bir şekilde hazırlanıp hazırlanmamasına göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle boşanma tanıma tenfiz davası prosedürlerine hakim  olması nedeniyle tanıma tenfiz avukatı tutulması Azerbaycan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması süresini 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir süre zarfında gerçekleştirebilmektedir. Azerbaycan’da boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatı ile yürütmesi durumunda en kısa sürede  boşanmanın tanınması ve tenfizi sağlanırken, eşlerin hukuki bilgilerinin eksik olması ve davayı kendileri yürütmek istemesi durumunda bu boşanmanın tanınması ve tenfizi davası yıllarca sürebilmektedir.

 

Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti Ne Kadar?

Azerbaycan’da boşanan  kişilerin boşanma tanıma tenfiz davası açmak istemeleri durumunda merak edilen bir diğer konu ise boşanma tanıma tenfiz davası ücreti olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti açısından boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmak daha süresini daha kısa yapacağından maliyet olarak bireylere daha ucuza gelecektir. Bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmamaları durumunda boşanmanın tanınması davası daha uzun süreceğinden boşanma tanıma tenfiz davası ücreti bireylere daha pahalıya patlayabilmektedir.

[si-contact-form form='1']

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>