Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Belçika’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın bu ülke mahkemelerine açtığı boşanma davası neticesinde evliliklerini sonlandırmaları neticesinde, Belçika mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Belçika’da boşanma gerçekleştirmiş Türk vatandaşlarının bu işlemleri, Milletlerarası Özel Hukuk esasınca Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle Belçika’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına bireylerin mutlak suretle boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir.

 

Belçika Tanıma Tenfiz Davası Nerede açılır?

Belçika’da boşanma gerçekleştiren kişilerin boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye’de ikamet adresleri bulunmamakta ise boşanma tanıma tenfiz davasını İstanbul, Ankara ya da İzmir şehirlerimizden birisine açması gerekir.

 

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer? 

Boşanma tanıma tenfiz davası açarak Belçika’daki boşanma işlemini Türkiye’de tanıtmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz dava süresi Belçika’da boşanma gerçekleştirmiş kişilerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi sonucu bir hafta ile 3 ay arasında değişmektedir. Fakat Belçika’da boşanmış bireylerin Türkiye’de avukat tutmayarak bu süreci kendileri yürütmek istemeleri durumunda hukuki bilgilerinin yetersizliği düşünülürse boşanma tanıma tenfiz davası yıllarca da sürebilmektedir.

 

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti davanın açılacağı şehire iki eşinde uzman bir tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi,boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin hazırlanması gibi pek çok farklı unsura göre değişiklik göstermektedir. İki eşinde farklı farklı tanıma tenfiz avukatı ile bu süreci yönetmeleri boşanma tanıma tenfiz davası ücreti açısından daha ekonomik olmaktadır. Zira bu şekilde tanıma tenfiz dava süresi de kısa olduğundan iş yükünün daha hafif olması nedeniyle boşanma tanıma tenfiz davası ücreti daha uygun olmaktadır. Diğer yandan eşlerden birisinin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaması, dava süresini uzatacağı için daha maliyetli olabilmektedir.

 

[si-contact-form form=’1′]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>