Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Belçika’daki Boşanmanın Tenfizi

Belçika’daki Boşanmanın Tenfizi

Belçika’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız, Belçika mahkemelerine açtıkları boşanma davası sonucu evliliklerini bitirmeleri durumunda bu boşanma Ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. O yüzden Belçika2da boşanma gerçekleştiren kişilerin bu boşanma kararlarını ülkemizde tanıma ve tenfiz ettirmeleri gerekir. Aksi durumda Belçika’daki boşanmanın ülkemizde geçerli olmaması nedeniyle Türkiye’de yasal olarak evli görünen kişiler ilerde nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet, miras paylaşımı, yeniden evlenme gibi bir çok konuda hak kaybı yaşayacaklardır. Bu gibi bir durumla karşılaşılmaması adına vatandaşlarımızın Bekçika’daki boşanmanın tenfizi davası açmaları önerilir. Belçika’daki boşanmanın tenfizi açılacak boşanma tenfiz davaları aynı zamanda tanıma anlamı da taşıdığından iki dava birden açmadan Belçika’daki boşanmanın tenfizi gerçekleştirilebilmektedir.

 

Belçika’daki Boşanmanın Tenfizi Davası Nasıl Açılır?

Belçika’da boşanan Türk vatandaşlarının bu boşanma işlemlerinin tenfizi kavramı, Belçika mahkemesinin vermiş olduğu kararların ülkemizde icra edilebilir olması anlamı taşır. Yani Belçika’da boşanma işlemi sırasında velayetin kimde olacağı, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, nafaka ve tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi bir çok konu ülkemizde icra edilebilir olmalıdır. Bu noktada Belçika’daki boşanmanın tenfizi davası açacak kişiler açısından davanın açılacağı yer İstanbul İzmir ve Ankara illerimizdir. Dava tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemelerine açılır. Dava için gerekli belgelerin doğru hazırlanması ve sürecin doğru yürütülmesi boşanmanın tenfizi davası süresini de doğrudan etkilemektedir.

 

Belçika’daki Boşanmanın Tenfizi Davası Ne Kadar Sürer

Belçika’da boşanmış Türk vatandaşlarının ülkemizde açacakları boşanma tenfiz davası süre olarak değişiklik göstermektedir. En kısa sürede boşanmanın tenfizi için yurtdışında boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma avukatları ile bu davayı açmaları önerilir. Bu şekilde açılan tenfiz davaları ortalama olarak 1 hafta ile 2 ay arasında bir sürede sonuçlanır. Eşlerden birisinin avukat tutması durumunda ise dava 6 7 ayı bulabilir. Bireysel olarak açılan tenfiz davası hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilemeyeceği düşünülürse 3 4 yılı bulmaktadır.

 

Belçika’daki Boşanmanın Tenfizi Davası Ücretleri

Belçika’da gerçekleştirilen boşanmanın ülkemizde tenfizi için açılacak davalarda bireylerin, dava harçları yargılama giderleri gibi masrafları ödemesi gerekir. Bunun dışında davanın açılıp yürütülmesi için gerekli belgelerin hazırlanması için ödenmesi gereken de bir gider vardır. Bu iki unsur her halde ödenecektir. Bireylerin bu süreci avukat aracılığı ile yürütmesi zorunlu değildir. Fakat boşanma tenfiz avukatı tutulması süre açısından avantaj sağlayacağından, bireysel olarak açılacak tenfiz davalarına oranda daha az maliyet taşıyacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>