Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma davası, yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının yapmış oldukları işlemin ülkemizde de geçerli olabilmesi için açmaları gereken dava türüdür. Milletlerarası özel hukuka göre yurtdışında yapılan boşanma işlemleri yalnızca bulunulan ülkede geçerlidir. Bu yüzden yurtdışında boşanan kişiler ülkemizde yasal olarak evli kalmaya devam ederler. Bu durum çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka, tazminat, miras paylaşımı gibi bir çok hususta sıkıntılar doğurmaktadır. Boşanma tanıma davası nasıl açılır diyen bireyler açısından bu makalemizde tanıma davası süreleri tanıma davası için gerekli prosedürler ve tanıma davası ücretleri gibi merak edilen konulara değineceğiz.

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma davası açacak kişiler açısından bu davayı açmak için başvurulması gereken mahkeme aynı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında ikamet eden kişiler için boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak davalar İstanbul, İzmir ya da Ankara şehirlerinden birisinde açılabilir. Boşanma tanıma davası nasıl açılır diye merak eden birey, dava için gerekli belgelerin hazırlanması ve boşanma tanıma dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapabilir.

 

Boşanma Tanıma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma tanıma davası sürecin nasıl yürütüldüğüne ve hukuki prosedürlerin nasıl yerine getirildiğine göre farklılık göstermektedir. Öncelikle söylemekte yarar var, boşanma tanıma davası süreci karmaşık bir süreçtir ve hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Aksi durumda bu davanın sonuçlanması 4 5 yılı bulabilir. Peki boşanma tanıma davası süresini kısaltmanın yolu yok mudur?

Boşanma tanıma davalarında yurtdışında boşanmış olan eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma avukatları ile süreci yürütmeleri onların yaptıkları boşanmayı en kısa süre içerisindeTürkiye’de geçerli kılacaktır. Bu şekilde açılan bir boşanma tanıma davası ortalama 1 2 ayda çözülebilmektedir. Eşlerden birisinin boşanma avukatı tutması durumunda ise boşanma tanıma davası 4 5 ay gibi bir sürede sonuçlanacaktır. Bireysel olarak yürütülen boşanma tanıma davaları 4 5 yıl sürebilmektedir. O yüzden bireylere bu hususta uzman bir boşanma tanıma avukatı ile yürütmeleri önerilmektedir.

 

Boşanma Tanıma Davası Ücretleri

Boşanmanın tanınması için ödenmesi gereken ücretler içerisinde davanın açılabilmesi için gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek ücretler, davanın açılması ve yargılamanın yapılabilmesi için ödenecek harçlar ve yargılama giderleri, boşanma tanıma davasının avukatla yürütülmek istenmesi durumunda avukat ücretleri yer alır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>