Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanma Tenfiz Davası Nerede Açılır

Tenfiz davası açmak isteyen kişiler açısından boşanmanın Türkiye’de tenfizi için dava açılacak olan yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Hali hazırda yurt dışında yaşayan kişiler tenfiz davasını İstanbul İzmir ya da Ankara’da bulunan Aile Mahkemelerine açabilirler. Tenfiz davası ile birlikte yurtdışında gerçekleştirilen boşanma davasının Türkiye’de icra edilebilmesi sağlanmaktadır. “Boşanma Tenfiz Davası Nerede Açılır” diyen bireyler açısından davanın açılması kadar tenfiz davası yürütülmesi de önemli bir unsurdur. Zira tenfiz davaları yıllarca sürebilmektedir. Tenfiz davasının en kısa süre içerisinde sonuçlandırılması için bireylerin gerekli hukuki prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Bu noktada boşanmanın tenfizi için uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilmektedir.

Boşanma Tenfiz Davası Nerede Açılır ?

Bu davada en büyük sorun tebligat işlemleridir.Eşlerin birbiriyle görüşmemesi gibi sorunlar olduğundan,doğru adres tespiti zaman almakta ve sorun oluşturmaktadır.Yurtdışı tebligatları Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldığından davaların uzaması söz konusu olabilir.Davanın kısa sürede sonuçlanması eski eşin başka bir avukata vekalet vermesine ya da Türkiye’de geçerli adresine tebligat yapılabilirse davanın sonuçlanması maksimum 2-3 ayda tamamlanmaktadır.

Boşanma Tenfiz Davası Nerede Açılır diyen kişiler açısından boşanma yabancı mahkemece verilen kararın kesinleştiği tarihten itibaren geçerlidir.

Bu davada tarafların mahkemeye gelme zorunluluğu yoktur,boşanan eşler tekrar karşı karşıya gelmemektedir.Bu dava boşanma davası olmayıp,alınan kararın Türkiye’de geçerli sayılabilmesi içindir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>