Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanma Tenfiz Davası

Boşanma Tenfiz Davası

Yurtdışında açılan davalar sonucu alınan kararlar Milletlerarası Özel Hukuk’a göre bulunduğu ülke içerisinde geçerli olmaktadır. Buna göre yabancı ülkede boşanan Türk vatandaşları açısından gerçekleştirilen bu boşanma ülkemizde tanınmadığı gibi boşanma davasında verilen kararların ülkemizde geçerliliği de bulunmamaktadır. O yüzden yurtdışında boşanan kişiler, ülkemizde boşanma tenfiz davası açmak durumundadırlar. Boşanma tenfiz davası açılmasının amacı, yurtdışındaki mahkemenin verdiği boşanmaya ilişkin kararların ülkemizde icra edilebilir olmasıdır. Tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler halen ülkemizde evli görünmekte ve nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet gibi unsurlar ülkemizde geçerli olmamaktadır. Bu da ileriki dönemde büyük sıkıntılar yaşanmasına olanak sağlar.

 

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Yurtdışında boşanmış çiftlerin ülkemizde açmaları gereken tenfiz davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler boşanma tenfiz davasını Türkiye’de ikamet adreslerinin olmaması durumunda İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilir. Tenfiz davalarında gerekli belgeler ile yetkili mahkemeye başvuru yapıldıktan sonra tenfiz süreci başlar. Tenfiz davalarına katılım zorunlu olmamaktadır fakat sürecin takibi ve hukuki prosedürlerin yerine getirilmesi tenfiz davası süresini etkilemektedir. Yurtdışında yaşayan kişiler Türkiye’ye gelmeden de burada tutacakları boşanma tenfiz davası avukatı ile süreci yürütebilirler.

 

Boşanma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yabancı mahkemelerde boşanan Türk vatandaşlarının açacağı tenfiz davaları ile ilgili olarak merak edilen hususlardan birisi de davanın ne kadar sürdüğüdür. Boşanma tenfiz davası boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de boşanma tenfiz avukatı tutmaları durumunda 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilirken, sadece bir tarafın tenfiz avukatı tutması durumunda 2 ay ile 6 ay arasında, iki tarafında tenfiz avukatı tutmadığı durumlarda ise 1 yıl ile 3 yıl arasında sonuçlanabilmektedir.

 

Boşanma Tenfiz Davası Ücretleri Ne Kadar?

Yurtdışı mahkemelerinde boşanan kişiler açısından bu boşanmanın ülkemizde icra edilebilir olması amacıyla açılacak tenfiz davalarında ödenmesi gereken ücretler içerisinde, davanın açılabilmesi için gerekli evrakların hazırlanması adına ödenmesi gereken masraflar, tenfiz davası için gerekli mahkeme giderleri, tenfiz avukatı tutulması durumunda ödenecek avukat ücretleri yer alır. Tenfiz davalarında avukat tutulması zorunlu değildir fakat bireyler avukat tutulmaması durumunda süreci kendileri takip etmek zorunda kalacaklarından dolayı hukuki anlamda daha büyük sorunlar ile karşılaşabilmektedirler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>