Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanmanın Tanınması Davası

Boşanmanın Tanınması Davası

Boşanmanın tanınması kavramı yurtdışında yaşadığı dönemde bu ülke mahkemelerince boşanma gerçekleştiren kişilerin boşanmalarının Türkiye’de tanınması anlamına gelmektedir. Yurtdışında boşanan kişiler açısından Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler, ülkemizde hala evli olarak görüneceklerdir. Bu durum ileride farklı sıkıntılar doğmasına neden olacaktır. Örneğin yurtdışında boşanmış fakat Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmamış bireyler yeniden evlenmek istemeleri durumunda Türkiye’de yasal olarak evli görünmeleri sebebiyle evlenemeyeceklerdir.

Boşanmanın tanınması davası, yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişiler açısından bir an evvel açılması gereken bir dava türüdür. Boşanma tanıma tenfiz davası açacak olan bireyler açısından boşanma tanıma tenfiz davaları zor bir süreç olabilmektedir. Yıllarca sürebilen bir dava türü olması nedeniyle yabancı ülke mahkemelerince boşanmasına hükmedilen kişilerin Türkiye’de açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası sürecinde atacakları adımlar davanın seyri açısından önemlidir.

 

Boşanmanın Tanınması Davası Süresi

En kısa sürede boşanmanın Türkiye’de tanınması için yurtdışında boşanmış çiftlerin Türkiye’de bulunan farklı farklı tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile boşanma tanıma tenfiz davası sürecini yürütmeleri önerilmektedir. Her ne kadar boşanma tanıma tenfiz davası için avukat tutulması zorunlu olmasa bile boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmak, davanın yıllarca sürebileceği düşünülürse bireylerin faydasına olacaktır. Yurtdışında boşanan çiftlerin ikisininde farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile boşanma tanıma tenfiz davası açmaları davanın 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede neticelenmesine olanak sağlamaktadır.

 

Boşanmanın Tanınması Davası Ücreti

Yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak olan boşanmanın tanınması davası ücreti davanın iki eş tarafından avukat tutulup tutulmamasına göre farklılık göstermektedir. İki eşinde Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından temsil edilmesi dava süresini kısaltacağından, dolayısıyla daha az iş yükü oluşturacağından dava ücreti de daha düşük olacaktır. Boşanmanın ülkemizde tanınması sürecinin hukuki altyapısının oluşturulabilmesi için avukat tutulması önerilmektedir. Avukat tutulmadan da boşanma tanıma davası açılabilir fakat gerekli prosedürlerin hızlı işletilememesi durumunda boşanmanın tanınması davası 3 4 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilir. O nedenle bu süreçte boşanma tanıma avukatı tutmak avantaj  sağlayacaktır.

Boşanmanın Tanınması Davası 2015

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>