Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanmanın Tenfizi Davası

Boşanmanın Tenfizi Davası

Boşanmanın tenfizi kavramı yurtdışında gerçekleştirilen boşanmanın ülkemizde tanınması koşullarını barındıran yabancı mahkeme hükümlerinin Türkiye’de icra edilebilir olması ile ilgili şartların yerine getirilip getirilmediğini anlamını taşımaktadır. Milletlerarası Özel Hukuka göre yurtdışında gerçekleştirilen boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi için boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açılması gerekmektedir.

Uygulamada Türkiye’de açılacak olan davanın, tanıma davası ya da tenfiz davası olmasının öneminden ziyade yabancı ülke mahkemelerinin hükmettiği boşanma kararlarının Türkiye’de icra edilip edilmemeyeceğidir. O nedenle açılacak olan boşanmanın tenfiz davası içerisinde boşanmanın tanınmasını da içermektedir. Yani uygulamada boşanmanın tenfizi davası ile boşanmanın tanınması davası arasında bir fark bulunmamaktadır. Boşanmanın tenfizi davası açılmadığında yurtdışında boşanmış Türk vatandaşları nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi bir çok konuda sorun yaşayacaklardır.

Boşanmanın Tenfizi davası Süresi?

Boşanmanın tenfizi dava süresi, yurtdışında boşanmış kişilerin atacakları adımlara göre farklılık göstermektedir. Örneğin yabancı ülkedeki bir boşanmanın Türkiye’de tenfizi için boşanan çiftlerin ülkemizde bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından bu süreci yürütmeleri boşanmanın tenfizi dava süresi açısından en kıas sürede tenfiz işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Yurtdışında boşanmış çiftler açısından Türkiye’de farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmak dava süresini 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir zaman diliminde neticelendirecektir. Diğer türlü kişilerin dava sürecini kendileri yürütmek istemeleri durumunda boşanmanın tenfizi davası yıllarca sürebilen bir dava türü olmaktadır. Boşanmanın tenfizi dava örnekleri incelendiğinde yıllarca sürebilen davalar sıklıkla görülmektedir.

Boşanmanın Tenfizi Davası Nerede Açılır?

Boşanmanın tenfizi davası açacak kişiler açısından yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Boşanmanın tenfizi davasını açacak olan bireyler eğer ki Türkiye’de bir ikamet adresine sahip değillerse bu davayı İstanbul, Ankara veya İzmir’de açmak durumundadırlar. Boşanmanın tenfizi davası  sürecinde bireyler davanın yürütülebilmesi için gerekli belgeler ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine dava açabilirler. Boşanmanın Tenfizi Davası açılmaması durumunda yurtdışında boşanma davası açmış ve evliliğini o ülkede sonlandırmış kişiler ileride nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat, miras gibi bir çok konuda sorun yaşayacaklardır. Yukarıda saydığımız konularda hak kaybı ile karşılaşılmaması adına mutlaka uzman bir boşanma tenfiz avukatı ile görüşülerek boşanmanın tenfizi davası açılmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>