Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi Nasıl Yapılır

Yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının bu boşanma hükümleri Milletlerarası Özel Hukuk esaslarınca Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi gerekir. Boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz nasıl yapılır diye merak eden bireylerin ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi Nasıl Yapılır ?

Boşanma tanıma tenfiz davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları boşanma tanıma tenfiz davasını İstanbul’da, İzmir’de ya da Ankara’da açabilmektedirler. Boşanma tanıma tenfiz davası belgeleri ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine açılacak dava, uzman bir boşanma tanıma tenfiz davası avukatı ile yürütülme durumunda 1 hafta ile 3 ay arasında, bireysel olarak yürütülme durumunda ise 1 ile 3 yıl arasında değişen sürelerde sonuçlanabilmektedir.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi Nasıl Yapılır diye merak eden kişilerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları zorunlu değildir. Boşanma tanıma tenfiz avukatı bireylerin açılacak olan davayı en kısa süre içerisinde sonuçlandırmaları adına hukuki prosedürleri etkin bir şekilde işletebilmektedir. O nedenle boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması önerilir.

Yabancı ülkede açılan boşanma davası ile birlikte evliliğini bu ülkede sonlandıran Türk vatandaşlarının ülkemizde tanıma tenfiz davası açmamaları onların ilerde miras, mal paylaşımı, yeniden evlenme gibi bir çok konuda hak kaybı ile karşılaşmalarına neden olacaktır. O yüzden boşanmayı yabancı mahkemede gerçekleştiren bireyler açısından mutlaka ülkemizde tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>