Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir? 

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl yapılır?

Danimarka’da boşanma davası açarak Danimarka mahkemelerince boşanmalarına hükmedilen Türk vatandaşları ülkemizde bu boşanmanın tanınması için tanıma tenfiz davası açmak durumundadırlar. Milletlerarası Özel Hukuka göre yabancı ülkede boşanan vatandaşlar, boşanmanın tanınması ve tenfizi için Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmalıdırlar. Aksi halde ülkemizde hala yasal olarak evli kabul edileceklerdir.
Danimarka’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması davası açılmaması bireylerin ülkemizde tekrar evlenmelerini engelleyecektir. Bireyler sıklıkla Danimarka’da boşandım Türkiye’de evli görünüyorum şeklinde dile getirebilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması bireylerin ileriki dönemde olumsuz bir durum ile karşılaşmalarına yol açmaktadır.

Danimarka Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Danimarka’da boşanma işlemi gerçekleştiren vatandaşların ülkemizde açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Bireylerin Türkiye’de bir ikamet adresleri yok ise boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul, İzmir ya da Ankara’da bulunan Aile Mahkemelerine açılmalıdır.

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi Ne Kadardır?

Danimarka mahkemeleri tarafından boşanan kişilerin Türkiye’de açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili merak merak edilen bir diğer unsur ise boşanma tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Danimarka’da boşanan kişilerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davası süresi boşanan eşlerin farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından dava sürecini yürütmesi ile birlikte 1 hafta ile 3 ay arasında değişebilmektedir. Danimarka’da boşanan çiftlerin ülkemizde açacakları boşanma tanıma tenfiz davası için avukat tutmamaları durumunda ise bu dava yıllarca sürebilmektedir. Daha önceki boşanma tnaıma tenfiz davaları incelendiğinde 3 yıldan fazla süren boşanma tanıma tenfiz davalarının olduğu görülebilmektedir.

Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

Danimarka’da boşanma davası açarak Danimarka Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma hükmünün Türkiye’de tanınması davası ücreti bireylerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutup tutmamalarına göre farklılık göstereceklerdir. Bireylerin bu süreçte avukat tutmaması durumunda ödemeleri gereken sadece dava masrafları ve davanın açılabilmesi için gerekli evrakların hazırlanması için ödenecek tutardır. Danimarka’da boşanma davası açarak boşanan Türk vatandaşlarının ikisinin de ülkemizde avukat tutmaları durumunda süreç daha kısa sürdüğünden ödeceyekleri boşanma tanıma tenfiz davası ücreti düşük olurken eşlerden birisinin avuka tutması yine süreci uzatabileceği için ödeyecekleri boşanma tanıma tenfiz davası ücreti de farklılık gösterecektir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>