Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Danimarka’daki Boşanmanın Tenfizi

Danimarka’daki Boşanmanın Tenfizi

Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülke mahkemelerine açtıkları boşanma davaları ve bu davaların sonuçları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk kurallarına göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Bu durumda Danimarka’daki boşanmanın ülkemizde de geçerli olabilmesi için Tenfiz Davası açılması gerekir. Danimarka’daki boşanmanın tenfizi kavramı, Danimarka mahkemesinin vermiş olduğu kararın ülkemizde icra edilebilir olmasını kapsar. Yani Danimarka’da boşanan kişinin nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi hususlarının ülkemizde geçerli olabilmesi için Tenfiz davası açılması şarttır. Tenfiz davası açılmaması durumunda ileriki dönemde bu bireyler yukarıda saydığımız konularda sıkıntı yaşayacakları gibi miras, yeniden evlenme gibi konularda da sıkıntı yaşayacaklardır. Ayrıca Danimarka’daki boşanmanın tenfizi içerisinde tanıma kararlarını da barındıracağı için bireyler açısından tanıma davası açılması gerekmez.

 

Danimarka’daki Boşanmanın Tenfizi Nerede Yapılır?

Danimarka’daki boşanmanın tenfizi için ülkemizde açılması gereken tenfiz davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler yetkili Aile Mahkemesine gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapabilirler. Tenfiz davası için mahkemeye katılım zorunlu değildir. O yüzden yurtdışından da bu dava, Türkiye’de bir boşanma avukatı vekil atanması ile gerçekleştirilebilir. Tenfiz davası süreci zor bir süreçtir ve bireylerin davayı nasıl yürüttükleri dava sonucunu ve süresini direk olarak etkilemektedir.

Danimarka’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Danimarka’daki boşanma işleminin ülkemizde icra edilebilmesi için açılacak tenfiz davası süre olarak farklı zaman dilimlerinde sonuçlanacaktır. Burada tenfiz davası süresini etkileyen en önemli unsur hukuki prosedürlerin nasıl işletildiğidir. Danimarka’da boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı uzman boşanma tenfiz avukatı ile davayı yürütmeleri durumunda tenfiz davası 1 hafta ile 3 ay arasında sonuçlanabilmektedir. Bireylerin avukat tutmamaları durumunda ise bu süre 3 4 yılı bulabilir. O yüzden her ne kadar zorunlu olmasa da tenfiz avukatı tutulması taraflara mutlak avantaj sağlayacaktır.

 

Danimarka’daki Boşanmanın Tenfizi Ücreti Ne Kadar?

Daimarka’da boşanmış kişilerin ülkemizde açacakları boşanma tenfiz davası ücretleri içerisinde, gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar, davanın açılabilmesi ve yargılamanın yapılabilmesi için ödenecek olan yargılama giderleri, boşanma tenfiz avukatı tutulmak istenmesi durumunda tenfiz avukatı ücretleri gibi farklı ücret türleri ödenmelidir. Burada bireylerin avukat tutmaları zorunlu değildir fakat davanın yıllarca sürebileceği göz önüne alındığında ve davanın takibinin yapılmak istenmesi durumunda avukatsız davanın yürütülmesi daha maliyetli olacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>