Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir?

Fransa’da yaşadığı dönem içerisinde Fransız mahkemelerine açtığı boşanma davası ile evliliğini sonlandıran Türk vatandaşları açısından gerçekleştirilen boşanma işlemi, Milletlerarası Özel Hukuk esasınca Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle Fransa’da boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de boşanmanın tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda, Fransa’da yaşamış Türkler ülkemizde hala yasal olarak evli görünmektedirler.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Açmamanın Yaratacağı Sorunlar

Fransa’da boşanmış ama Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmamış kişiler açısından bu durum ileriki dönemde daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin yıllar önce Fransa’da boşanma gerçekleştiren kişiler Türkiye’ye döndüklerinde ve boşanma tanıma tenfiz davası açmamış olduklarında, yeniden evlenmek isteseler bile yasal olarak evli görünmeleri sebebiyle evlenememektedirler. O halde Fransa’da boşanma gerçekleştiren kişilerin bir an evvel boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilmektedir.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları süre olarak farklılık gösterebilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası süresi açısından belirleyici olan kriterler vardır. Fransa’da boşanmış kişilerin gerekli belgeleri hazırlamaları, boşanma tanıma tenfiz davası açılacak yetkili mahkemenin iş yükü, Fransa’da boşanan eşlerin Türkiye’de farklı tanıma tenfiz avukatlarına vekalet vermeleri gibi kriterler Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması süresini belirlemektedir.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası En Kısa Ne Kadar Sürer?

Fransız mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararı sonrası eşlerin, Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatları aracılığı ile boşanmanın Türkiye’de tanınması davasını açmaları ve gerekli evrakları hazırlamaları neticesinde boşanma tanıma tenfiz davası en erken bir hafta en geç ise 4 ay içerisinde neticelendirilebilmektedir. Fakat Fransa’da boşanan çiftlerin Türkiye’de avukat tutmamaları durumunda Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması süresi yıllar alabilmektedir. Bu nedenle zorunlu olmasa bile Fransa’da boşanma gerçekleştiren çiftlere Türkiye’deki boşanma tanıma tenfiz avukatları ile bu süreci yürütmeleri önerilmektedir.

 

[si-contact-form form=’1′]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>