Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi

Hollanda’da yaşayan Türklerin bu ülkede açtıkları boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda bu boşanma Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Hollanda’daki boşanmanın Tükiye’de geçerli olabilmesi için tenfiz davası açılması gerekir. Tenfiz davası, yurtdışı mahkeme kararlarının Türkiye’de icra edilebilmesi olarak nitelendirilir. Hollanda’daki boşanmanın Tenfizi için dava açılmaması durumunda bireyler, velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat, miras gibi bir çok konuda hak kaybı yaşayabileceği gibi boşanmanın Türkiye’de geçerli olmaması nedeniyle tekrar evlenmek istemeleri durumunda bu evlilik de gerçekleşmeyecektir.

 

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi Nasıl Yapılır?

Hollanda’da boşanan kişilerin ülkemizde açmaları gereken tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Bireyler tanıma tenfiz davası belgeleri ile birlikte Aile Mahkemesine boşanmanın tenfiz davası açabilirler. Bu süreçte bireylerin Hollanda’da yaşıyor olmaları ve Türkiye’de ikamet adreslerinin olmaması durumunda boşanma tenfiz davası İstanbul İzmir ya da Ankara’da açılabilmektedir. Tenfiz davalarına tarafların katılmaları zorunlu değildir fakat hukuki prosedürlerin devam ettirilebilmesi için davanın takibi yapılmalıdır. Bu noktada bireyler davayı kendileri takip edebilecekleri gibi boşanma tanıma ve tenfiz avukatı tutarak hukuki sürecin uzman bir hukukçu tarafından da yürütülmesini sağlayabilirler.

 

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Hollanda’da boşanma davası açarak Hollanda mahkemelerinde boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de açılacak tenfiz davası için merak ettiği konulardan birisi de tenfiz davası süresi olmaktadır. Tenfiz davası süresi bu sürecin nasıl yürütüldüğü ve süreç içerisinde izlenecek olan yola göre farklılık göstermektedir. Örneğin Hollanda’da boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma tenfiz avukatı tutmaları, tenfiz davasının 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede neticelendirilmesini sağlarken, bireysel olarak açılan tenfiz davaları 3 4 yıl gibi bir zaman diliminde sonuçlanabilmektedir. Burada boşanma tenfiz davası süresini belirleyen esas unsur hukuki prosedürlerin ne kadar doğru ve hızlı yerine getirildiğidir.

 

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri

Hollanda mahkemelerinde verilen boşanma kararının Türkiye’de tenfiz edilmesi için açılacak olan davalarda ödenecek ücret için bireylerin dava harçları, gerekli belgelerin hazırlanması ücretleri ve boşanma tenfiz avukatı ücretleri gibi ücretleri ödemeleri gerekir. Boşanma tenfiz avukatı tutulması mecbur olmadığından avukat ücreti ödemek de mecburi değildir. Fakat bu süreçte avukat tutmak davanın süresini hızlandıracağından bireyler açısından önem arz etmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>