Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülkede açmış oldukları boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda bu boşanma hükmü ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletler arası özel hukuka göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. O nedenle İngiliz Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma da Türkiye’de geçerli olmamaktadır. İngiltere’deki boşanmanın tenfizi kavramı, İngiliz mahkemesinin vermiş olduğu boşanmanın ülkemizde icra edilebilir olması ile ilintilidir. Bu icra edilebilirlik, çocuğun velayetinin kimde olacağı, tazminat ve nafaka hükümlerinin ülkemizde de geçerli olabilmesi, mal paylaşımının ülkemizde uygulanabilir olması gibi unsurları içerir.

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Nasıl Yapılır?

İngiltere’de boşanmış olan Türk vatandaşlarının ülkemizde bu durumu icra edilebilir kılmaları için açmaları gereken tenfiz davası için görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Boşanma tenfiz işlemi için bireyler gerekli belgelerle birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapabilirler. İngiltere’deki boşanmanın tenfizi davası açacak olan ve hali hazırda İngiltere’de ikamet eden kişiler bu davayı İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilirler. Tenfiz davası duruşmalarına katılmak zorunlu değildir fakat davanın takibi en kısa sürede boşanmanın tenfizini sağlayacağından bu süreçte uzman bir boşanma tenfiz avukatı tarafından destek alınması önerilir.

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Tenfiz davalarında bireylerin izleyecekleri yöntem onların dava sürelerini direk olarak etkilemektedir. Örneğin İngiliz Mahkemelerinde boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tenfiz avukatı ile bu davayı yürütmeleri davanın açılacağı mahkemenin de iş yoğunluğuna göre 1 hafta ile 3 ay arasında değişecekken, bireysel olarak açılacak tenfiz davaları 2 3 yıl gibi bir sürede sonuçlanabilmektedir. Burada belirleyici unsur davanın taraflarının hukuki prosedürleri doğru şekilde yerine getirmeleridir. İngiltere’deki boşanmanın en kısa süre içerisinde tenfiz edilmesi isteniyorsa bireylere önerimiz Türkiye’de bulunan boşanma tenfiz avukatları ile bu süreci yürütmeleridir. Bu süreçte avukat tutulması ise zorunlu değildir.

İngiltere’deki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri

İngiltere’de boşanan Türk vatandaşlarının açacakları tenfiz davalarında ödeyecekleri ücretler içerisinde dava için gerekli belgelerin hazırlanması ve çevirisinin yapılması için ödenecek tutarlar, davanın açılması ve yürütülmesi için ödenmesi gereken dava giderleri, boşanma tenfiz avukatı tutulmak istenmesi durumunda avukat masrafları gibi ücretler bulunur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>