Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İspanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının bu ülkede açmış oldukları boşanma davası sonucu evliliklerini noktalamaları durumunda Türkiye’de de boşanmanın tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Milletler arası Özel Hukuka göre yabancı ülke mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararları ülkemizde tanınmamaktadır. O yüzden İspanya’da boşanma gerçekleştiren Türk vatandaşlarının Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Aksi durumda İspanya’da boşanan kişiler Türkiye’de hala yasal olarak evli görüneceklerdir.

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

İspanya’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. İspanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ülkemizde bir ikamet adreslerinin olmaması durumunda boşanma tanıma tenfiz davası İstanbul, Ankara ya da İzmir şehirlerinden birisinde açılabilmektedir. İspanya’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için bireylerin açacakları boşanma tanıma tenfiz davasına katılmaları zorunlu değildir. Türkiye’de tutulacak olan tanıma tenfiz avukatı aracılığı ile boşanma tanıma tenfiz davası yürütülebilmektedir.

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi

İspanya’da boşanma davası açan ve evliliğini sonlandıran bireylerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davası için merak edilen konulardan birisi de boşanmanın tanınması ve tenfiz davası süresidir. Boşanma tanıma tenfiz dava süresi bireylerin süreç içerisinde atacakları adımlara göre farklılık gösterecektir. Bu durumda İspanya’da boşanan eşlerin her ikisinin de Türkiye’de boşanma avukatı tutması durumunda boşanma tanıma tenfiz davası 1 hafta ile 3 ay arasında değişebilecekken, eşlerin davayı kendileri yürütmek istemeleri durumunda hukuki prosedürlerin nasıl işletileceğine dair bilgi ve deneyim eksikliğinden dolayı boşanma tanıma tenfiz davası yıllarca sürebilmektedir.

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

İspanya mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararın Türkiye’de tanınması için açılacak boşanma tanıma tenfiz davası ücreti içerisinde, bireylerin yabancı mahkeme kararının çeviri ücreti, Türkiye’de açılacak boşanma tanıma tenfiz davası masrafları ve boşanma avukatı tutulmak istenmesi durumunda ödenecek avukatlık vekalet ücreti bulunmaktadır. Boşanma tnaıma tenfiz davası ücreti ile ilgili olarak Türkiye’de avukat tutulması durumunda dava süresi daha kısa olacağından ve bireylerin sürekli duruşmalara katılmasının zorunlu olmamasından dolayı ödenecek tutar daha düşük olacaktır.

İspanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2015

 

[si-contact-form form='1']

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>