Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır?

Boşanma davası açarak İsviçre mahkemelerince evlilikleri noktalanan Türk vatandaşlarının boşanmalarının Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda İsviçre’de boşanma gerçekleştirmiş gurbetçilerimiz Türkiye’de hala yasal olarak evli görünmektedirler. Bu nedenle örneğin tekrar evlenmek istemeleri gibi bir durumda evli olarak görünmeleri sebebiyle yeniden evlilik yapamamaktadırlar.

İsviçre’de boşanma gerçekleştiren kişiler açısından bu boşanmanın Türkiye’de tanınması adına, Milletlerarası Özel Hukuk uyarınca boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir. Aksi durumda bireyler tarafından İsviçre’de gerçekşetirilen boşanma işleminin Türkiye’de bir hükmü bulunmamaktadır. O yüzden İsviçre mahkemelerinde boşanan kişilerin Ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

 

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

İsviçre’deki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin bu davayı açmaları gereken yer Aile Mahkemeleridir. İsviçre’de boşanma gerçekleştirmiş kişilerin Türkiye’de bir ikamet adresleri bulunmuyorsa boşanma tanıma tenfiz davası için İstanbul, Ankara ya da İzmir’de dava açabilirler.

 

İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

İsviçre’de boşanmış vatandaşların Türkiye’de açması gereken boşanma tanıma tenfiz davası süreleri davanın açılacağı yetkili mahkemenin iş yüküne, dava için boşanan çiftlerin ikisinin de farklı bir tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesine göre değişmektedir. İsviçrede boşanan çiftlerin Türkiye’de bulunan farklı farklı tanıma tenfiz avukatı tarafından bu sürecü yürütmeleri boşanma tanıma tenfiz davası süresini minimuma indirmektedir. Sürecin hızlı ilerlemesi adına yapılacak bu işlem sayesinde İsviçre’deki boşanmanın Türkiye’de tanınması süresi 1 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir. Diğer türlü eşlerin bu süreçte hukuki destek almamaları davanın yıllarca sürmesine neden olabilmektedir.

 

İsviçre Tanıma Tenfiz Davası Ücretleri

İsviçre’deki boşanmanın Türkiye’de tanınması ücreti açısından belirleyici olan unsur, davanın süresi ile pararlel olarak değişmektedir. İsviçre’de boşanmış çiftlerin Türkiye’de farklı farklı tanıma tenfiz davası avukatı tarafından temsil edilmesi durumunda davanın daha kısa sürmesi, tanıma tenfiz davası ücretinin de daha ekonomik olmasına olanak sağlamaktadır. Eşlerden birisinin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutması durumunda ise dava daha uzun süreceğinden boşanma tanıma tenfiz davası maliyeti de artmaktadır.

[si-contact-form form='1']

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>