Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

İsviçre’deki Boşanmanın Tenfizi

İsviçre’deki Boşanmanın Tenfizi

Tenfiz davası, yurtdışı mahkemelerin vermiş olduğu kararların ülkemizde icra edilebilmesi adına açılacak olan dava türüdür. İsviçre’de boşanan kişilerin, İsviçre mahkemelerince verilmiş olan boşanma kararlarına ilişkin icra edilebilir unsurlar ülkemizde direk olarak geçerli değildir. Yani İsviçre’deki boşanmaya ilişkin velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi hususların ülkemizde de geçerli olabilmesi için İsviçre’deki boşanmanın tenfizi davası açılmalıdır. Bu durum milletlerarası özel hukukun bir esasıdır. Milletlerarası Özel Hukuk, her mahkeme kararının bulunduğu ülke içerisinde geçerli olduğuna hükmetmektedir. O yüzden İsviçre’deki boşanmanın tenfizi davası açılmadığı zaman ileride miras, velayet,mal paylaşımı, tazminat, nafaka, yeniden evlenebilme gibi bir çok konuda sıkıntılar yaşanacaktır.

İsviçre’deki Boşanmanın Tenfizi Nasıl Yapılır?

İsviçre’de boşanan Türk vatandaşlarının açması gereken dava olan tenfiz davası için görevli mahkeme, Aile Mahkemesidir. Taraflar boşanmanın Türkiye’de icra edilebilmesi için bu davayı gerekli belgeler ile birlikte Aile Mahkemesine açacaklardır. Tenfiz davasında tarafların duruşmalara katılma gibi bir zorunlulukları yoktur fakat dava sürecinin takibi ve gerekli prosedürlerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi davanın süresi açısından önemlidir. İsviçre’de boşanan ve hala İsviçre’de ikamet eden çiftlerin ülkemizde açacakları tenfiz davası, İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açılabilmektedir.

İsviçre’deki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Boşanma tenfiz davası süresi, tarafların süreci nasıl yürüttükleri ile bağlantılı olarak farklılık göstermektedir. Belirtilmesi gerekir ki tenfiz davası doğru bir süreç yönetimi yapmadığı durumda 3 4 yıl sürebilir. İsviçre’deki boşanmanın tenfizi için boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tenfiz avukatı tarafından destek almaları onların en kısa süre içerisinde boşanmalarının tenfizini sağlayacaktır. İki tarafında bu şekilde bir süreç yürütmeleri durumunda tenfiz davası 10 gün ile 2 ay arasında bir sürede sonlandırılabilir. Tabi ki burada davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu da tenfiz davası süresini etkilemektedir.

İsviçre’deki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri

Tenfiz davalarında ödenecek ücretler içerisinde, dava için gerekli belgelerin hazırlanması, çevirilerinin noter onaylı yapılması.. için ödenecek ücretler, dava giderleri ve mahkeme masrafları için ödenecek ücretler ve boşanma tenfiz avukatı tutulmak istenmesi durumunda avukatlık ücretleri yer alır. İsviçre’deki boşanmanın tenfizi için avukat tutulması zorunlu değildir lakin dava süreleri ve davanın sonucu önemli olduğundan dolayı bireylere bu süreçte avukat desteği almaları önerilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>