Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir?

Kanada’da yaşayan Türk vatandaşlarının Kanada mahkemelerine başvurarak boşanma işlemi gerçekleştirmeleri durumunda ülkemizde de tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Milletlerarası Özel Hukuka göre yabancı ülkelerde gerçekleştirilen boşanmanın ülkemizde bir hükmü bulunmamaktadır. Yani Kanada’da boşanan Türkler boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları durumunda ülkemizde hala yasal olarak evli kabul edilmektedir.

Kanada mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararının ülkemizde kabul görebilmesi için açılması gereken dava türü boşanmanın tanınması ve tenfiz davası olmaktadır. Bu davanın açılmaması durumunda Kanada’da boşanma gerçekleştiren kişiler ülkemizde tekrar evlenmek istemeleri durumunda yasal olarak Türkiye’de evli göründükleri için bu evlilik gerçekleşmeyecektir.

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Kanada’da boşanan çiftlerin Türkiye’de açacakları boşanma tanıma tenfiz davası için yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleri olmaktadır. Bireyler Türkiye’de bir ikamet adresleri yok ise bu davayı İstanbul, Ankara veya İzmir kentlerinden birisinde açabilirler.

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi

Kanada’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılması gereken boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili merak edilen konulardan birisi boşanma tanıma tenfiz davasının süresi olmaktadır. Kanada’daki boşanmanın tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası süresi, bu süreçte atılacak olan adımlara göre farklılık gösterebilmektedir. Kanada’daki boşanmanın en kısa süre içerisinde Türkiye’de tanınması adına boşanmış eşlerin ikisinin de ülkemizde bulunan farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi önerilmektedir. Zira bu işlem boşanma tanıma tenfiz davası süresi açısından davanın 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir süre zarfında neticelenmesine olanak sağlamaktadır. Diğer yandan bireylerin bu süreçte avukat tutmak istememeleri durumunda hukuki bilgi ve prosedür hakkında yeterli olmamaları boşanma tanıma tenfiz davasının yıllarca sürebilmesine sebep olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası örnekleri incelendiğinde yıllarca sürebilen davalar görülmektedir. Bu nedenle boşanma tanıma tenfiz davası süreci içerisinde mutlaka uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatına danışılması önerilmektedir.

Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ücreti

Kanada’da boşanmış Türklerin ülkemizde açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili olarak merak edilen bir başka konu ise boşanma tanıma tenfiz davası ücreti olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davası ücreti bu süreçte avukat tutulması ve ya tutulmamasına göre farklılık göstermektedir. Bireylerin boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri en kısa sürede boşanmanın Türkiye’de tanınmasını sağlarken, bu süreçte avukat tutulmaması daha ekonomik görünse de boşanma tanıma tenfiz davası bireylere daha fazla zaman kaybettireceği için daha fazla külfet anlamına gelmektedir.

[si-contact-form form=’1′]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>