Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yurt dışında açmış olduğu boşanma davası sonrası ülkemizde bu boşanmayı ve sonuçlarını uygulanabilir kılmak adına açılacak tanıma tenfiz davaları hakkında merak edilen hususlardan birisi de tanıma tenfiz davası ne kadar sürer konusudur. Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler için, Türkiye’de açılacak davanın hukuki anlamda nasıl yürütüleceği davanın süresini direk olarak etkiler.

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Yabancı mahkeme tarafından boşanmasına hükmedilen kişilerin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmamaları, farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu kapsamda Türkiye’de evlilik yasal olarak devam ettiğinden, herhangi bir eşin vefat etmesi durumunda diğer eş mirasçı olacaktır. Bunun yanı sıra tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diyen kişiler açısından bu davanın açılmaması, Türkiye’de yeniden evlenememe ve boşanmanın sonuçlarının Türkiye’de uygulanmaması anlamı da taşır.

Peki yurt dışı mahkemelerinde boşanan kişilerin bu boşanmayı Türkiye’de geçerli kılabilmesi için açacağı tanıma tenfiz davası ne kadar sürer?

Tanıma tenfiz davası süresini belirleyen esas unsur, hukuki sürecin nasıl yürütüldüğüdür. Tanıma ve tenfiz davalarında gerekli tebligatların karşılıklı olarak yapılması süreyi belirleyen hususlar arasında olup, yurtdışındaki mahkemeye evrak gönderilmesi, o mahkemeden evrağın tekrar Türkiye’ye gelmesi, eşlere gönderilecek tebligatlar (eşlerden birisi yurtdışında ise ya da iki eş de yurtdışında ise süre daha da uzun olmaktadır.) boşanma tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından üzerinde durulması gereken durumlardandır. Özellikle yurt dışına yapılacak olan tebligat gönderimleri ve yurt dışından gelecek tebligatlar süreyi oldukça arttırır. Öyle ki bu tür durumlarda tanıma tenfiz davaları yıllarca sürebilmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası En Kısa Ne Kadar Sürer?

Tanıma tenfiz davalarında süreyi kısaltmanın yolu,yurt dışı mahkemesinde boşanmış eski eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile dava açmaları olacaktır. Bireysel olarak açacağınız tanıma tenfiz davası 4 5 yıl gibi bir sürede sonuçladırılabilecekken, eşlerin ikisinin de avukat tutmaları durumunda bu süre 1 hafta ile 2 ay arasında olabilmektedir. Karşılıklı tutulacak iki ayrı boşanma tanıma tenfiz avukatı tebligat sürecini hızlandıracağından gerekli belgelerde eksiklik olmaması ve davanın açılacak mahkemenin iş yüküne göre oldukça çabuk bir şekilde tanıma tenfiz davası sonuçlandırılabilir. Bu noktada tanıma tenfiz davası ne kadar sürer diyen kişilere tavsiyemiz süreci uzman bir avukat ile yürütmesi olacaktır.

Tanıma Tenfiz Davası Süreleri

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreler yukarıda belirttiğimiz gibi dava sürecinin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak yıllarca sürebileceği gibi 1 hafta da da sonuçlandırılabilir. Davanın en kısa sürede sonuçlandırılmak istenmesi durumlarında yurtdışında boşanmış iki eşin de Türkiye’de avukat tutması gerekecektir.

Peki yalnızca bir eşin Türkiye’de avukat tutması durumunda bu süreler ne kadar olur?

Türkiye’de açılacak boşanma tanıma tenfiz davası için yalnızca eşlerden birisinin avukat tutması durumunda dava 7 8 ayda sonuçlandırılabilir. Burada da yurtdışına ya da eşe yapılacak tebligat nedeniyle süre bu denli uzun olmaktadır. Fakat bireyler eski eşini ikna ederek Türkiye’de avukat tutmasını sağlarlar ise, süre daha kısa olacağından tutulacak iki avukatın ücreti davanın daha kolay bir şekilde sonuçlandırılacağı göz önüne alındığında daha ucuz olmaktadır. Yani bir avukat yerine iki avukat tutulması maliyet açısından eşler için daha uygun olmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>