Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Tanıma Tenfiz Nedir?

Tanıma Tenfiz Nedir?

Tanıma tenfiz öbeği, çoğu zaman birlikte kullanılmakla birlikte esasen farklı kavramlardır. Tanıma; yurtdışında alınan mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması anlamına gelir. Tenfiz ise yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu kararların Türkiye’de icra  edilebilmesini ifade eder. tanıma ve tenfiz kavramları birbirinden farklı olsa da açılacak tanıma ya da tenfiz davaları birbiri ile ilintilidir. Yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin boşanmanın tanınması davası açmaları durumunda ayrıca boşanma tenfiz davası açmalarına gerek kalmamaktadır. Yani boşanma kararının Türkiye’de tanınması sonucu tenfiz işlemi de birlikte gerçekleşebilmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası açacak kişilerin bu süreçte tanıma ve tenfiz evrakları ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapması gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davalarında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir.

Tanıma Tenfiz Ne Kadar Sürer?

Tanıma tenfiz davası açacak bireyler açısından merak edilen konulardan birisi tanıma tenfiz davası süresi olmaktadır. Tanıma tenfiz davası süresi davanın açılacağı mahkemeye, dava için gerekli evrakların hazırlanmasına, hangi ülke kararlarının tanıma ve tenfiz davasına konu olacağına, tanıma tenfiz ve avukatı tutulup tutulmayacağına göre farklılık göstermektedir. Boşanma tanıma ve tenfiz davası açacak bireylerin hukuki prosedürleri hızlı bir şekilde yerine getirmeleri adına tanıma ve tenfiz avukatı tutmaları önerilir. Bu şekilde açılan tanıma ve tenfiz davaları 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede sonuçlanırken bireylerin kendileri tanıma ve tenfiz davasını yürütmek istemeleri durumunda tanıma ve tenfiz davaları yıllarca sürebilmektedir. O nedenle zorunlu olmasa bile tanıma ve tenfiz davası için uzman bir hukukçudan destek almak önemlidir. Diğer yandan bireylerin Türkiye’de bulunan tanıma tenfiz avukatları ile bu süreci yürütmeleri durumunda Türkiye’ye gelmeden davalarını sonuçlandırmaları da olanaklıdır.

Tanıma Tenfiz  Dava Ücreti Ne Kadardır?

Tanıma ve tenfiz davası ücreti de eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı tanıma ve tenfiz avukatına vekalet vermesi, tanıma tenfiz davası açılacak mahkeme kararının hangi ülkeye ait olduğu, tanıma ve tenfiz davası belgelerinin çeviri masrafları gibi değişik unsurlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tanıma tenfiz davası ücreti hakkında bireylerin daha net bir bilgi edinmeleri adına uzman bir hukukçu ile iletişime geçmeleri önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>