Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Yabancı ülke mahkemelerinde boşanan kişilerin bu boşanma kararları ülkemizde direk olarak geçerli değildir. O yüzden yurtdışında boşanmış kişilerin ülkemizde boşanma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Boşanma tenfiz davası, yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın ülkemizde icra edilebilmesi kavramıdır. Yani yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanmaya ilişkin nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet gibi hususların sonuçlarının ülkemizde uygulanabilir olmasını ancak açılacak boşanma tenfiz davası ile mümkün kılabiliriz. Bu makalemizde boşanma tenfiz davası nasıl açılır diye merak eden bireylere sürecin nasıl işlediğini anlatacağız.

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tenfiz davası açılmak istendiğinde tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemesinde davanın açılması gerekir. Yurtdışı boşanmaların ülkemizde tenfiz edilmek istenmesi durumunda davanın açılacağı yer İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisidir. Boşanma tenfiz davası nasıl açılır diyen bireyler, tenfiz davası belgeleri ile birlikte davayı açabilirler. Bu noktada belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Boşanma tenfiz davası için gerekli belgelerin yanlış ya da eksik olması durumunda yurtdışı boşanmaların ülkemizde icra edilebilmesi mümkün değildir.

Boşanma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Yabancı mahkemelerin vermiş olduğu boşanma kararına ilişkin tenfiz işlemleri, davanın nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanmaktadır. Örneğin Boşanma tenfiz davası için tüm belgelerin eksiksiz hazırlanması ve boşanma tenfiz avukatı tutulması durumunda gerekli hukuki prosedürler daha hızlı bir şekilde yerine getirileceğinden dolayı bu dava 1 hafta ile 2 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilir. Bireysel olarak açılmış boşanma tenfiz davalarına baktığımızda ise sürecin doğru yürütülmediği ve sonucunda 4 5 yıl davanın sürdüğü görülebilir. Bu gibi bir zaman kaybı da bireyler açısından olumsuz bir durumdur. Burada davanın ne kadar süreceği nasıl sürecin nasıl yürütüldüğü ve prosedürlerin nasıl yerine getirildiği ile ilintilidir.

Boşanma Tenfiz Davası Ücretleri Ne Kadar?

Boşanma tenfiz davası açacak kişiler, dava harçları, çeviri masrafları,belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar, avukatlık vekalet ücreti, yargılama giderleri… gibi bir çok kalem için ödeme yapacaklardır. Burada devlete ödenmesi gereken ücretler,gerekli belgelerin hazırlanması ve çevirilerin yapılması gibi noter, konsolosluk, yeminli tercüman için ödenmesi gereken ücretler, avukatla boşanma tenfiz davası yürütülmek istenmesi durumunda avukata ödenecek ücretler şeklinde 3 ana başlıkta tenfiz davası ücretleri sıralanabilir.

Tenfiz Davası Nasıl Açılır , Tenfiz Davası Nasıl Açılır 2015, Tenfiz Davası Nasıl Açılır? maliyeti nedir, Tenfiz Davası Nasıl Açılır nerede açılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>