Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma davası açarak evliliğini yabancı mahkeme kararı ile bitiren kişiler açısından yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararı ülkemizde geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her boşanma kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerli olmaktadır. O yüzden Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin, bu kararı ülkemizde geçerli kılabilmesi için boşanma tanıma davası ya da boşanma tenfiz davası açması gerekmektedir. Boşanma tenfiz davası içerisinde tanıma kararını da içermektedir. Tenfiz davası açılmasının amacı yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu kararların ülkemizde icra edilebilir olmasının sağlanmasıdır. Yani Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin velayet, mal paylaşımı, nafaka gibi hukuki sonuçların Türkiye’de işletilebilir olması ancak boşanma tenfiz davası açılması ile mümkündür.

 

Türkiye’de Evlenip Yurtdışında Boşanma – Tanıma ve Tenfiz Davası

Boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için açılacak tanıma yada tenfiz davası için yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Bireyler tanıma ve tenfiz davalarına ilişkin gerekli belgeleri hazırlayarak yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapabilir. Fakat tanıma ve tenfiz davaları oldukça karmaşık ve zor bir dava türüdür. Bu nedenle hukuki prosedürlerin doğru bir biçimde uygulanması sağlanmaldır. Zira Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin süreci doğru yürütmemeleri açılacak davanın yıllarca sürmesine dene olur.

 

Tanıma ve Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürer?

Burada ister tanıma davası isterse de tenfiz davası olsun açılacak davanın süresini belirleyen asıl unsur. Hukuki prosedürlerin ne denli hızlı işletildiğidir. Bu noktada yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının Türkiye’de bulunan boşanma avukatları ile bu davayı açmaları, onların en kısa sürede tanıma ya da tenfiz istemlerinin karşılanması anlamına gelir. Yurtdışında boşanmış olan her iki eşinde Türkiye’de farlı boşanma avukatları ile bu davayı açmaları durumunda tanıma ve tenfiz davası 1 hafta – 3 ay arasında bir sürede sonuçlanacaktır. Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin avukat tutmamaları durumunda ise boşanmanın tanınması ve tenfizi 3 4 yıl sürebilmektedir.

 

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Ücretleri 2015

Boşanma tanıma ve tenfiz davası açılmak istenmesi durumunda merak edilen konulardan birisi de bu davaların ne kadar maliyet gerektirdiğidir. Boşanma tanıma ve tenfiz davası ücretleri içerisinde dava için gerekli belgelerin yurtdışından temini ve çevirilerinin yapılması için ödenecek ücretler, davanın Türkiye’de açılabilmesi için yargılama giderleri ve harçlar, boşanma avukatları ile bu davanın açılması için tanıma tenfiz davası avukatlık ücretleri yer alır. Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma gerçekleştiren kişilerin bu boşanmalarının ülkemizde geçerli olması için ödenmesi gereken ücretler bunlar olmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>