Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Yabancı Ülkedeki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi

Yabancı Ülkedeki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi

Yabancı Ülke Mahkemelerine açılan boşanma davası sonucu evliliğin bitirilmesi durumunda bireylerin Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre yurtdışı boşanma kararları ülkemizde tanınmamaktadır. O nedenle yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi gerekir. Aksi durumda boşanma kararının Türkiye’de tanınmaması, yabancı ülkede boşanan kişilerin Türkiye’de hala yasal olarak evli kabul edilmelerine neden olmaktadır. Bu kişiler yeniden evlenmek istemeleri durumunda evlilik gerçekleşmeyecektir.

Yabancı Ülkedeki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi Nedir? Nerede Yapılır?

Yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması için bireyler boşanma tanıma tenfiz davası açmalıdır. Boşanma tanıma tenfiz davası açılacak yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Yabancı ülkede boşanan kişiler boşanma tanıma tenfiz davası açmak istemeleri durumunda Türkiye’de yaşamıyor iseler bu davayı İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilirler.

Yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi süre olarak davanın nasıl yürütüldüğüne ile ilintilidir. Boşanma tanıma tenfiz davaları yıllarca sürebilen dava türüdür. O nedenle boşanma tanıma tenfiz davası sürecinin doğru yönetilmesi önemlidir. Bu hususta yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizini isteyen kişilerin Türkiye’de uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı tutumaları onların en kısa süre içerisinde davalarının sonuçlandırılmasına olanak sağlar. Yabancı ülkede boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları onların 2 3 ay gibi bir sürede boşanmalarının tanınmasına olanak sağlar.

Yabancı Ülkedeki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi süresi?

Yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası için bireylerin hazırlamaları gereken belgeler vardır. Bu belgelerin doğru hazırlanması önemlidir. Boşanma tanıma tenfiz davası belgelerinin doğru şekilde hazırlanmaması yurtdışından gelecek olan belgelerin eksikliklerinin yada hatalarının düzeltilmesini gerektirecektir. Bu da sürecin uzamasına neden olur. Boşanma tanıma tenfiz davası belgelerinin neler olduğu ve nasıl hazırlanacağı konusunda tutulacak olan boşanma tanıma tenfiz avukatı müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>