Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Yurtdışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava

Yurtdışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de evlenip yurtdışı mahkemelerinde boşanan kişiler açısından bu boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Yurtdışı boşanmalarda açılması gereken dava olan tanıma ve tenfiz davası, yabancı mahkemenin vermiş olduğu kararın Türkiye’de geçerliliğini sağlamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. Bu durumda yurtdışında boşanmaış Türk vatandaşlarının boşanmaları ülkemizde kabul görmemektedir. Yani Yurtdışında boşananlar ülkemizde hala yasal olarak evlidirler. Bu durum bireylerin ileride sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır. Örneğin tanıma tenfiz davası açmamış bir kişi yeniden evlenme, nafaka, tazminat, velayet, mal paylaşımı, miras gibi bir çok konuda sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Yurtdışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava Nerede Açılır?

Boşanma tanıma ve tenfiz davaları için görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Yurtdışında yaşayan kişiler bu davayı İstanbul, İzmir ya da Ankara illerimizden birisinde açabilirler. Bu davanın açılabilmesi ve yürütmesi karmaşık olabildiği kadar, boşanma tanıma tenfiz davası süre olarak da uzun olabilir. O yüzden davanın yürütülmesi sürecinde hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Yurtdışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava Ne Kadar Sürer?

Tanıma tenfiz davası süre olarak, sürecin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak 2 3 ay sürebildiği gibi 2 3 yıl da sürebilmektedir. Tanıma tenfiz davası süresini etkileyen en önemli unsur yurtdışında boşanmış eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma avukatları ile bu süreci yürütmeleridir. Bu sayede tanıma tenfiz davası ortalama olarak 2 3 ay içerisinde sonuçlanabileceği gibi davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne göre 10 gün içerisinde de dava sonuçlanabilir. Avukat tutulmadan açılacak tanıma tenfiz davalarında ise süre 2 3 yılı bulabilmektedir.

Yurtdışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava Ücreti

Tanıma tenfiz davası ücreti içerisinde farklı unsurlar bulunur. Bireylerin davayı açabilmeleri için gerekli belgeleri yurtdışından temin etmeleri ve çevirilerinin yapılabilmesi için ödenebilecek ücretler olduğu gibi, Türkiye’de açılacak tanıma tenfiz davası için ödenmesi gereken dava harçları ve yargılama giderleri de vardır. Bunun dışında davanın en kısa sürede çözümlenmesi adına bireylerin tanıma tenfiz avukatı tutmak istemeleri durumunda, avukat için de ücret ödenmesi gerekir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>