Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Yurtdışı Mahkeme Kararlarının Tenfizi

Yurtdışı Mahkeme Kararlarının Tenfizi

Yurtdışında ikamet eden bireylerin bu süreçte açtıkları boşanma davası, ülkemizde geçerli olmamaktadır. Yabancı mahkemede boşanan Türk vatandaşlarının bu mahkeme kararları, Milletlerarası Özel Hukuk Esaslarına Göre Ülkemizde geçerli değildir. Söz konusu hukuka göre her boşanma kararı davanın görüldüğü ülke içerisinde geçerlidir. O yüzden yurtdışında boşanan Türk vatandaşlarının ülkemizde de boşanmalarının tanınması ve tenfiz edilmesi için burada dava açmaları gerekir. Yurtdışı mahkeme kararlarının tenfizi aynı zamanda içerisinde tanıma şartlarını da barındırmaktadır. Yurtdışında boşanan kişiler tenfiz davası açarak yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu kararı ülkemizde tanıtabildikleri gibi, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi hukuki sonuçların icra edilebilmesini sağlayabilmektedirler.

 

Yurtdışı Mahkeme Kararlarının Tenfizi Nasıl Yapılır?

Boşanma davası yurtdışında sonuçlanmış kişilerin ülkemizde açacakları tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkemesi olmaktadır. Halen yurtdışında ikamet eden kişilerin davayı İstanbul İzmir Ankara illerinden birisinde açabilmeleri mümkündür. Tenfiz davası süreç olarak karışık bürokratik işleri içerir. Dava için gerekli belgelerin hazırlanması, hukuki prosedürlerin yerine getirilmesi gibi bir çok aşama doğru bir şekilde yönetilmelidir. Aksi durumda boşanma tenfiz davası yıllarca sürebilir. Yurtdışı mahkeme kararlarının tenfizi sürecinde tarafların uzman bir tenfiz davası avukatı tarafından destek almaları ise tenfiz işleminin 1 hafta ile 3 ay arasında sonuçlanmasına olanak sağlayacaktır.

 

Yurtdışı Mahkeme Kararlarının Tenfizi Süresi Ne Kadar?

Yurtdışı mahkemelerinde boşanan Türk vatandaşlarının bu boşanmalarının ülkemizde de geçerli olabilmesi adına açılacak tenfiz davalarında sürecin nasıl yürütüleceği dava süresini de belirlemektedir. Bu süreçte her iki tarafında Türkiye’de bulunan farklı farklı boşanma tenfiz avukatı tutması, davanın en geç 3 ay içerisinde sonuçlanmasını sağlarken, bireysel olarak açılmış tenfiz davaları incelendiğinde bu sürenin 3 4 yılı bulabildiği görülmektedir. Hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi için mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Yurtdışı Mahkeme Kararlarının Tenfizi Ücretleri

Yurtdışı mahkeme kararlarının tenfizi için açılacak davalarda ödenecek tutarlar, yargılama ve mahkeme giderleri, davanın açılması için gerekli belgelerin hazırlanması ve çevirilerinin yapılabilmesi için ödenecek giderler, tenfiz davası avukatı tutulmak istenmesi durumunda ödenmesi gereken ücretler şeklinde sıralanabilir. Bu süreçte bireylerin avukat tutma zorunlulukları yoktur fakat tutulacak tenfiz davası avukatı en kısa sürede boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizini sağlayabilmektedir. O nedenle tenfiz davası avukatı tutulması önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>