Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Hakkınd Bilgiler

Bizimle İletişime Geçin

Yurtdışında Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma

Yurtdışında Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma

Yabancı uyruklu bir kadınla Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanma işlemi gerçekleştiren Türk vatandaşlarının ülkemizde boşanma tanıma ve boşanma tenfiz davası açmaları gerekir. Yabancı uyruklu kadından boşanma sonrası bu boşanmanın ülkemizde geçerli olabilmesi için açılacak boşanma tanıma tenfiz davalarında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Öncelikle boşanma tanıma tenfiz davası zor ve karmaşık bir süreci ifade eder. Bu süreç içerisinde dava için gerekli prosedürlerin doğru bir şekilde uygulanmaması, yurt dışında yabancı uyruklu kadından boşanma gerçekleştirmiş kişilerin ülkemizde hala evli olarak görünmelerine neden olacaktır. Bu da ileriki dönemde nafaka, tazminat, mal paylaşımı, miras paylaşımı, velayet… gibi bir çok hususta hak kaybı yaşanmasına neden olacaktır.

Yurtdışında Yabancı Uyruklu Kadından Boşanma

Yurtdışında gerçekleştirilen boşanmalarda kadının yabancı uyruklu olması durumunda, açılacak boşanma tanıma tenfiz davaları bireylerin daha zor bir dava süreci yaşamalarına neden olacaktır. Öyle ki boşanma tanıma ve tenfiz davaları en kısa sürede, tarafların ikisinin de Türkiye’deki boşanma avukatları ile davayı açmaları sonucu bitmektedir. O yüzden yurtdışında yabancı uyruklu kadından boşanma gerçekleştiren kişi açısından Türkiye’de kadının avukat tutması ihtimali düşük olması sebebiyle,bu kişilerin açacakları boşanma tanıma tenfiz davası da daha uzun sürmektedir.

Her iki tarafında Türkiye’de farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile davayı yürütmeleri, boşanmaın ve hukuki sonuçlarının ülkemizde de geçerli olabilmesi süresini 1 hafta ile 3 ay gibi kısa vadede gerçekleştirebilmektedir. Fakat yurtdışında yabancı uyruklu kadından boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişilerin eski eşinin Türkiye’de bir avukata vekalet vermemesi durumunda, yanlızca bir kişinin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutması açılacak davanın 7 8 ayı bulmasına neden olacaktır.

Yurtdışında yabancı uyruklu kadından boşanma gerçekleştiren bireyler, vakit kaybetmeden ülkemizde tanıma ve tenfiz davası açmalıdır. Aksi durumda bu boşanma işlemi ülkemizde geçerli olmayacağından dolayı, Türkiye’de yeniden evlenmek istenmesi durumunda bu evlilik gerçekleşmeyecektir. Bunun yanı sıra yurtdışında gerçekleştirilmiş boşanmaya ait hukuki sonuçlar da ülkemizde geçerli olmadığından, mal paylaşımı ya da miras gibi hassas konularda boşanılan eş hak iddia edebilmektedir. Bu da yurtdışında yabancı uyruklu kadından boşanma gerçekleştiren kişinin ilerde sorun yaşamasına sebep olacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>